ΑΟΤ – Κισσαμικός 2-2 στην πρεμιέρα

niaros

Ισόπαλος με 2-2 αναδείχθηκε ο ΑΟΤ στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με αντίπαλο τον Κισσαμικό.

Με το… καλημέρα οι Κρητικοί σημείωσαν το 1-0  καθώς μόλις στο 6’ ο Βατής εκμεταλλεύθηκε την λανθασμένη απόκρουση του Χιώτη και άνοιξε το σκορ υπέρ της ομάδας του.  Στο δεύτερο ημίχρονο επαναλήφθηκε το ίδιο… έργο! Μόλις  στο 48’ ο Μάντζης έκανε το 2-0. Οι «κυανέρυθροι» όμως δεν λύγισαν, έδειξαν πως έχουν ψυχικά αποθέματα και στο 67’ κατάφεραν να μειώσουν με κεφαλιά του Κουσκουνά. Το τελικό 2-2 γράφτηκε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό σουτ του Λαμπάκη.

ΑΟ Τρίκαλα: (Παναγόπουλος) Χιώτης, Λαμπάκης, Νιάρος (82′ Μακρίδης), Ρεπετσάς, Ζώνας, Ριζογιάννης, Αρσενίεβιτς (46′ Δουκάκης), Μουμίν, Κουσκουνάς, Γκονζάλες (58’ Στεφάνοβιτς), Γκμπαλέ

Κισσαμικός: (Μπαξεβάνος) Λαζαρίδης, Τσερκέζος, Λώττας, Γιαννίτσης, Ταραλίδης, Βαττής, Σακελλαρίου, Πότσι, Μάντζης (65′ Ποζίνκοβιτς), Μάνιας (57′ Ευθυμιάδης), Σελινιωτάκης

Μετά το τέλος του αγώνα, στην συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του ΑΟΤ, Κωνσταντίνος Παναγόπουλος δήλωσε τα εξής:

«Θα ευχηθώ να μπει ένα λιθαράκι στο Ελληνικό ποδόσφαιρο από τους άμεσα εμπλεκόμενους. Θα μπορούσα να μιλάω ώρες για το παιχνίδι. Βρίσκομαι στην ομάδα 6 μέρες. Έχω δουλέψει 8 φορές με τα παιδιά. Τους δίνω πολλά συγχαρητήρια. Κρατάω τα όποια λάθη έγιναν όμως. Έχω αρκετά παράπονα από τους παίκτες μου σε τακτικά ζητήματα. Ουσιαστικά δεχθήκαμε ένα γκολ στο 6ο λεπτό που μας έκοψε τα φτερά και την διάθεση να προσπαθήσουμε. Στο ξεκίνημα του ημιχρόνου συνέβη ακριβώς το ίδιο. Από δικό μας λάθος δεχθήκαμε και 2ο γκολ. Αλλάξαμε το σχηματισμό πήγαμε το 4-4-2. Μπορεί να είμαστε τυχεροί, μπορεί να είμαστε και άτυχοι επειδή είχαμε δύο δοκάρια. Σε αυτή την ομάδα δεν έχω προβεί σε καμία δήλωση που να έλεγε ότι κάθε Κυριακή θα κερδίζουμε αλλά ότι θα μπαίνουμε στο γήπεδο και θα προσπαθούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο. Εμείς φεύγουμε με κατεβασμένο το κεφάλι όχι για το ισόπαλο αποτέλεσμα αλλά γιατί σπαταλήσαμε 45 λεπτά. Δουλειά, υπομονή και πίστη. Έχουν συμμετοχή και στα λάθη και στα γκολ όλοι οι παίκτες. Θα δουλέψουμε σε τακτικά ζητήματα. Από κει και πέρα κρατάμε τον ένα βαθμό».

Ο λυτρωτής και σκόρερ του δεύτερου γκολ του ΑΟΤ Στέλιος Λαμπάκης ανέφερε: «Υγεία πάνω από όλα.  Σε ένα ημίχρονο δεν πιάσαμε την απόδοση που θέλαμε και ο αντίπαλος με δύο φάσεις κατάφερε να σκοράρει. Είχαμε 8-9 κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Συνεχίζουμε την σκληρή δουλειά».