Πρόσφερε χαμόγελα ο ΑΟΤ με το 2-0 επί της ΑΣΑ

O AO Τρίκαλα με την στήριξη των φιλάθλων νίκησε με 2-0 την Αναγέννηση Καρδίτσας σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ.
Οι παίκτες του Αλέκου Βοσνιάδη χωρίς να πιεστούν από τον αντίπαλο πήραν μια σημαντική νίκη.
Η εικόνα του αγώνα
Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα των Τρικάλων στο 8΄ με τον Κουσκουνά να σκοράρει αλλά να υποδεικνύεται σε θέση οφσάϊντ.
Ακολούθησε στο 11΄ ένα σουτ από τον Σανδραβέλη πάλι από πλευράς Τρικάλων, η μπάλα έφυγε όμως έξω από την εστία.
Πάλι τα Τρίκαλα στο προσκήνιο στο 20΄με τον Μαχαμάτ να βγάζει πάσα στον Κουσκουνά και ο Μάϊγκα να βγάζει σε κόρνερ την μπάλα.
Στο 22΄ η πρώτη υποψία φάσης για τους φιλοξενούμενους με φάουλ άστοχο του Υφαντή.
Ο Ντάνκουα για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά αργότερα και στο 24΄ στην περιχοή σούταρε εντελώς άστοχα.
Στο μισάωρο ο Βοσνιάδης περνά σε γρήγορη αλλαγή. Ο Αρναρέλλης μπήκε στο γήπεδο και βγήκε ο Σανδραβέλης.
Στο 34΄τα Τρίκαλα κέρδισαν πέναλτι. Ο Μάϊγκα ανέτρεψε τον Κουσκουνά μετά από σέντρα του Αρναρέλλη και άσχημο διώξιμο του Μπλέντι. Ο Μπαλατσούκας έδειξε την άσπρη βούλα.
Στο 35΄το 1-0. Ο Αρναρέλλης που μόλις πριν είχε μπει αλλαγή ευστόχησε στο πέναλτι και άνοιξε το σκορ για την ομάδα των Τρικάλων.
Στο 40΄και πάλι ο Αρναρέλλης έκανε το σουτ η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Πρίφτη.
Στο 42΄το 2-0 για τα Τρίκαλα. Ο Ρομπέρ έβγαλε ωραία ασίστ πάσα στον Κουσκουνά και με βολέ από πλάγια ο επιθετικός έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πρίφτη.
Πλήρης ο έλεγχος του δευτέρου μέρους για τα Τρίκαλα σε ένα 45λεπτο που απλά κύλαγε ο χρόνος χωρίς κάτι το ιδιαίτερο.
Στο 55΄ένα φάουλ εκτέλεσε ο Λεάντρο Πίντο η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 85 ο Αθανασόπουλος μάζεψε την μπάλα σε ένα σουτ του Σμίλτου
Στο 88΄ο Κουσκουνάς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά τον πρόλαβε τελευταία στιγμή ο Μάϊγκα και έβγαλε την μπάλ κόρνερ.
Το άσχημο για τα Τρίκαλα ότι αποβλήθηκε στο 83΄με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Αρναρέλλης για φάουλ στον Καραγιάννη. Ο Αρναρέλλης πήρε δύο κάρτες σε 10 λεπτά.
Ενώ αποβλήθηκε στο 87΄και ο Μπλέντι της ομάδας της Καρδίτσας για σκληρό φάουλ.
Από το 90΄τα Τρίκαλα έπαιξαν με 9 παίκτες καθώς αποχώρησε ο Έλιο Πίντο τραυματίας.
Κάτι άλλο δεν υπήρξε στο δεύτερο μέρος το οποίο εξελίχθηκε σε αγγαρεία ειδικά για τα Τρίκαλα καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν με τίποτα.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
Α.Ο. Τρίκαλα (Αλέκος Βοσνιάδης): Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης (29΄Αρναρέλλης), Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Μουμίν, Μαχαμάτ (78΄Γιαννιτσάνης), Ρομπέρ, Μπαϊκαρά, Στεφάνοβιτς (65΄ Έλιο Πίντο), Κουσκουνάς
Αναγ. Καρδίτσας (Γιάννης Μάγγος): Πρίφτης, Καραγιάννης, Μπλέντι, Μάιγκα, Κισκαμπάνης, Σμίλτος, Ντάνκουα (58΄Χαλκιαδάκης), Υφαντής (67΄Τσιλούλης), Ντιατά, Μπιτέλης (79΄Ντεμπελέ), Κρητικός
Διαιτητές: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας)-Μωυσιάδης (Ηπείρου)-Καραλής (Ηπείρου)
Κίτρινες κάρτες: Κουσκουνάς ( Τρίκαλα), Μπλέντι ( Αν. Καρδίτσας), Μουμίν (Τρίκαλα),Μάϊγκα (Αν. Καρδίτσας), Μπιτέλης (Αν. Καρδίτσας), Αρναρέλλης (Τρίκαλα).