Λαμία – ΑΟ Τρίκαλα 1-0

Ο ΑΟ Τρίκαλα γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Λαμία για την 5η αγωνιστική, αλλά ήταν μια… τζάμπα ήττα, αφού η τρικαλινή ομάδα θα μπορούσε στο πρώτο ημίχρονο να είχε καθαρίσει το παιχνίδι με τις ευκαιρίες που είχε. Τώρα η προσοχή είναι στον αγώνα κυπέλλου με την Λάρισα.
Το πρώτο μέρος
Ο ΑΟ Τρίκαλα ήταν σαφώς ανώτερος στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα και είχε τις κλασικές ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ. Ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαν καμία καλή στιγμή!
Στο 20’ η ομάδα των Τρικάλων έφτασε μια ανάσα από το γκολ όταν η κεφαλιά του Βέρτζου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.
Ενώ στην συνέχεια δυο φορές ο Γιαννιτσάνης βρέθηκε σε θέση βολής.
Από το 30 και μετά η Λαμία είχε τη μπάλα στα πόδι της, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει ευκαιρία στην εστία του Σιδεράκη.
Το δεύτερο μέρος
Στο δεύτερο ημίχρονο η Λαμία ανέβασε τις στροφές. Είχε κάποιες καλές στιγμές αλλά σε γενικές γραμμές η άμυνα του ΑΟΤ λειτούργησε σωστά.
Στο 82’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, με την δείυτερη κίτρινη κάρτα του Μπλάζιτς.
Αλλά στο 85’ ο Αναστασιάδης με κεφαλιά έκανε το 1-0.
Το φιλμ του αγώνα
8’ Ο Γιαννιτσάνης ανατράπηκε από τον Βαλιό ο διαιτητής τιμωρεί με κίτρινη και όχι με κόκκινη τον αμυντικό της Λαμίας, ενώ στην συνέχεια το φάουλ του Σερτζίνιο κεφαλιά του Μουμίν άουτ.
20’ Κόρνερ του Σερτζίνιο κεφαλιά του Βέρτζου η μπάλα πήρε τροχιά και κατέλεξε στο κάθετο δοκάρι.
25’ Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΟΤ, ο Γιαννιτσάνης απέναντι στον Πίτκα πλάσαρε επάνω του.
26′ Νέα μεγάλη ευκαιρία, με τον Γιαννιτσάνη να κάνει το πλασέ και ο Αναστασιάδης την τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ.
48’ Φάουλ του Βάντερσον κεφαλιά του Ντουμισράι δεν ανησύχησε ο Σιδεράκης.
56′ Από πλάγια σουτ του Βασιλόγιαννη ο Λέαντρο έστειλε τη μπάλα κόρνερ.
57’ Ο Σπυρόπουλος έπιασε ένας «κεραυνό» η μπάλα έφυγε άουτ.
69’ Σουτ του Ντουρμισάι από πλάγια άουτ.
84’ Σουτ του Γιαννιτσάνη η μπάλα φεύγει άουτ.
85′ Ο Αυγενικού έβγαλε την σέντρα ο Αναστασιάδης την κεφαλιά και έγινε το 1-0.
ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Πίτκας, Σπυρόπουλος, Πεταυράκης, Αναστασιάδης, Βαλιός, Όμο, Μπλάζιτς, Τσούκαλος (55’ Αυγενικού), Βασιλόγιαννης (91’ Μπουλούλης), Ντουρμισάι, ΒάντερσονΝ (89’ Κοτσώνης).
ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Γιώργος Γεωργιάδης): Σιδεράκης, Γκόλιας, Λαμπάκης, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πίντο Λεάντρο, Μουμίν, Σερτζίνιο (57’ Μπαϊκαρά), Δουκάκης (81’ Στογιάνοβιτς), Γιαννιτσάνης, Στεφάνοβιτς (66’ Κουσκουνάς).
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιαννουλάκης (Χανίων), Σταυρουλάκης (Ρεθύμνου) – Τακόπουλος (Καρδίτσας), 4ος Μιχαηλίδης (Βοιωτίας).
ΚΟΚΚΙΝΗ: Μπλάζιτς (82)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βαλιός, Σερντζίνιο, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Μπλάζιτς, Αυγενικού, Βάντερσον
ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ:
Σάββατο 10 Δεκεμβρίου
Απόλλων – Αγροτικός Αστέρας 0-0
Αιγινιακός – Αναγέννηση Καρδίτσας 0-3 (1′, 74′ Τσιλούλης, 81′ Μπλέντι)
Κισσαμικός – Σπάρτη 2-1 (85′ πεν. Μίλιτς, 88′ Μάντζης – 47′ Ηλιόπουλος)
Πανελευσινιακός – Άρης 1-3 (14′ Αγγελούδης – 33′ Νέτο, 40′ Μπαργκάν, 70′ Μιλούνοβιτς)
Κυριακή 11 Δεκεμβρίου
Καλλονή – Πανθρακικός 1-1 (6′ Μπουρντουζάν – 18′ Πλέγας)
Πανσερραϊκός – Παναιγιάλειος 4-2 (22′ Κάκκο, 67′ Τσιμίκας, 74′ Κανούλας, 79′ Βοσκόπουλος – 33′, 62′ Κρητικός)
Αχαρναϊκός – Καλλιθέα 3-1 (15′ Ματσούκας, 72′ Τζιώρας, 74′ Παπατόλιος – 82′ Γκίνη)
Λαμία – Τρίκαλα 1-0 (85′ Αναστασιάδης)
ΟΦΗ – ΑΟ Χανιά 3-0 (40′ Κομεσίδης, 47′ Χαντί, 53′ Ράντι)