Απόλλωνας Σμύρνης – ΑΟ Τρίκαλα 0-0

dsc_0254

Για την 31η αγωνιστική της Φούτμπολ Λιγκ ο ΑΟ Τρίκαλα έμεινε στο 0-0 στην Ριζόπουλη με τον Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος με τον βαθμό αυτό εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδο στην Σούπερ Λιγκ.
Πριν το ματς κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Τόζα Βεσελίνοβιτς.
Ο αγώνας ξεκίνησε με την πρώτη φάση και την λανθασμένη υπόδειξη οφσάϊντ στον Κουσκουνά μετά από μπαλιά του Βέρτζου στο 18΄.
Στο 20΄ο Σιατραβάνης σούταρε, η μπάλα έφυγε άουτ.
Ακολούθησε σωτήρια επέμβαση του Βέρτζου πάνω στην γραμμή έδιωξε την μπάλα μετά το σουτ του Σιατραβάνη.
Ο ίδιος παίκτης έχασε σημαντική ευκαιρία στο 31΄με τον Αποστολίδη να βγάζει σωτήρια την φάση.
Στην πρώτη μισή ώρα του αγώνα, ο Απόλλωνας είχε τέσσερις τελικές και τον έλεγχο του αγώνα.
Νέα ευκαιρία ο Απόλλωνας, στο 38’με ατομική προσπάθεια από τη μεσαία γραμμή του Κονέ, άνοιξε στον Σιατραβάνη, συρτό σουτ από θέση έξω αριστερά, άουτ η μπάλα.
Μια υποψία ευκαιρίας για τα Τρίκαλα στο 42΄αδύναμο σουτ του Γιαννιτσάνη από το ύψος του πέναλτι ο Δεληζήσης απομάκρυνε. Ήταν η πρώτη τελική για τον ΑΟΤ στο ημίχρονο.
Έτσι κύλησε το μέτριο γενικά πρώτο μέρος με υπεροχή των γηπεδούχων μετά το πρώτο τέταρτο και τα Τρίκαλα να κρατάνε αμυντικά το μηδέν.
Πρώτη καλή στιγμή για τα Τρίκαλα στην επανάληψη και στο 48΄με τον Χιώτη να αποκρούει την μπάλα στο φάουλ που εκτέλεσε ο Γκόλιας.
Ακολούθησε στο 54΄πολύ καλή ευκαιρία για τα Τρίκαλα σε σέντρα του Γκόλια από αριστερά , κεφαλιά του Κουσκουνά στην καρδιά της άμυνας και η μπάλα να περνά ελάχιστα πάνω από την εστία.
Διαμαρτυρίες των Τρικαλινών στο 55΄ σε υπόδειξη οφσάϊντ στον Σανδραβέλη.
Στο 66΄διαγώνιο σουτ από τον Κάσσο η μπάλα έξω.
Και στο επόμενο λεπτό κόρνερ τα Τρίκαλα με τον Γκόλια έδιωξαν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.
Στο 74΄ο Αλμπάνης σούταρε αλλά ο Αποστολίδης σε καλή θέση μάζεψε την μπάλα.
Στο 76΄σουτ από τον Ριζογιάννη η μπάλα έξω.