ΑΟ Τρίκαλα – Χανιά η προϊστορία

niki

Για την 32η αγωνιστική της φουτμπολ λιγκ 2016-2017 , η ομάδα των Τρικάλων υποδέχεται την Κυριακή 28 Μαϊου και ώρα 17.00 τον Α.Ο. Χανίων.
Δύο ματς στο κύπελλο και το περσινό στο πρωτάθλημα ήταν οι συναντήσεις των δύο ομάδων στα Χανιά. Έχουν γίνει επίσης δύο ματς στο παρελθόν με την Α.Ε. Χανίων σε αγώνες των δύο ομάδων στο στάδιο Τρικάλων.

31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 1994 (ΚΥΠΕΛΛΟ)
ΑΟΤ-Χανιά 2-1
(25΄Βάσι, 81΄πεν. Βάσι-46΄Τσουκάνι)

20 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 1995 (ΚΥΠΕΛΛΟ)
ΑΟΤ-Χανιά 4-0
(84΄Μουστακίδης, 85΄Στοϊνοβιτς, 94΄Κωνσταντινίδης, 120΄πεν. Καρασαββίδης)
Πρόκριση στην παράταση, καθώς ο ΑΟΤ είχε ηττηθεί στα Χανιά με 2-0, ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και στην παράταση σημείωσε άλλα δύο γκολ και προκρίθηκε.

21 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2002 (Γ ΕΘΝΙΚΗ)
ΑΟΤ-Α.Ε.Χανίων 1-2
(83΄Δενελάβας-39΄Ναϊσόνεν, 77΄Σουλτανίδης)
Στο παρά πέντε έσωσαν την κατηγορία εκείνη την σεζόν τα Τρίκαλα.

8 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2002 (Γ ΕΘΝΙΚΗ)
ΑΟΤ-Α.Ε.Χανίων 5-0
(12΄Σακελλάρης, 47΄πεν. Τόνκοβιτς, 54΄Εφεντόπουλος, 85΄Τόνκοβιτς, 91΄Λαγάρας)
Μετά από 13 αγωνιστικές από αυτό το ματς, τα Τρίκαλα λόγω προβλημάτων αποσύρθηκαν από το πρωτάθλημα και υποβιβάστηκαν για πρώτη φορά στην Δ Εθνική.